Chociaż myjnia samoobsługowa wymaga samodzielnego umycia pojazdu, to jednak jej obsługa nie jest specjalnie skomplikowana, nie wymaga również doświadczenia czy posiadania specjalistycznej wiedzy. Myjnia samoobsługowa w swojej obsłudze jest prosta i intuicyjna – w razie jakichkolwiek problemów niemal każda samoobsługowa myjnia posiada w widocznym miejscu umieszczoną dokładną instrukcję obsługi.
Mycie podstawowe
Każda myjnia samooobsługowa jako pierwszy program ma mycie podstawowy. W tym przypadku jednak zawsze przed rozpoczęciem mycia należy odpowiednio ustawić pojazd w boksie po to, by uzyskać dobry dostęp do każdej jego strony. Oczywiście warto także mieć odpowiednią ilość drobnych monet, aby nie zakończyć mycia pojazdu przedwcześnie. Mycie zawsze należy zacząć od od programu mycia wstępnego i spłukać pojazd demineralizowaną wodą pod ciśnieniem, najlepiej zaczynając od dachu. Dla zwiększenia efektywności mycia warto również wypłukać podszybie z liści a nadkola i progi z piachu. Nie bez znaczenia ma tu także odległość lancy od karoserii samochodu – najbardziej optymalna to 20-30 cm. Po wstępnym spłukaniu kolej na mycie ciśnieniowe, z zastosowaniem specjalnego proszku o przyjaznym dla karoserii pH. Stosowana przy myciu woda jest gorąca, dzięki czemu działanie proszku w usuwaniu nawet najtrudniejszych zabrudzeń jest znacznie bardziej efektywne.
Woskowanie i nabłyszczanie
Samo mycie to za mało, żeby osiągnąć efekt idealnie czystego auta, niemal jak z salonu warto skorzystać także z opcji woskowania i nabłyszczania. Wosk na powierzchnię karoserii nakładany jest wraz z ciepłą (dodatkowo zmiękczoną) wodą, przez co zdecydowanie łatwiej przylega on do powierzchni pojazdu (pod warunkiem jednak, że jest czysta). Dla zwiększenia efektu po woskowaniu warto zastosować także nabłyszczanie. W tym programie stosowana jest demineralizowana woda wzbogacona środkiem osuszająco-nabłyszczającym. Po nabłyszczaniu należy jeszcze raz dokładnie spłukać pojazd, trzymając lance w odległości 20-30 cm od pojazdu. Dzięki woskowaniu i nabłyszczaniu nie ma konieczności wycierania auta. Zastosowanie tych programów skutecznie niweluje ryzyko powstania plam czy zacieków.
Bezpieczne korzystanie z myjni
W znaczącej większości przypadków stosowanie samoobsługowych myjni nie stwarza ryzyka uszkodzenia karoserii, pod warunkiem jednak, że jej użytkowanie zachodzi zgodnie zasadami bezpieczeństwa. Ze względu na duże ciśnienie, pod jakim wypływa woda niezbędne jest zastosowanie podstawowych środków ostrożności.
Więcej Postów
Namioty pod wynajem
Gdzie wykorzystuje się kraty pomostowe?
Kiedy technologie bezwykopowe są lepszym wyjściem od klasycznych prac wykopowych?